Форум за криминалистика и криминологија
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Деривати на Google Chrome browser

Go down 
AuthorMessage
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Деривати на Google Chrome browser   Wed Jan 16, 2013 10:27 pm

Torch Browser е Интернет прелистувач базиран на Chroimium, open source верзијата на Google Chrome. Доаѓа со дифолтен torrent downloader, копче за споделување на Facebook и Twitter и симнувач на видеа (YouTube и сл.)

Ги има сите останати подесувања како Google Chrome Browser, но сепак е нешто поспор од него. Практичен е доколку сакате да користите повеќе google акаунти со синхронизација на bookmarks, а сепак не сакате симултано користење на сметки или одлогирање.


Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.board-directory.net
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Re: Деривати на Google Chrome browser   Sun Jan 20, 2013 10:48 amIron browser е дериват на Chromium развиен од страна на германската компанија SRWare, чија главна цел е да го елиминира следењето на Интернет. Овој прелистувач дифолтно има вграден блокирач на реклами и подобрена поддршка за Linux дистрибуциите. Автоматси врши внес на сите податоци од Chromium доколку тој е претходно инсталиран.

Линк до Iron portable.
Разлики меѓу Chrome и Iron


Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.board-directory.net
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Re: Деривати на Google Chrome browser   Thu Jan 24, 2013 2:48 pm

Chrome Canary е платформа на Google Chrome на која се тестираат промените на Chrome пред официјално да станат дел од стабилниот прелистувач. Корисниците можат да се соочат со целосни крашови, но со самото користење на оваа верзија, го помагаат тестирањето.

Canary се инсталира независно од Chrome.

Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.board-directory.net
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Re: Деривати на Google Chrome browser   Fri Dec 27, 2013 9:17 pm

Comodo (насочен кон безбедност),
http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php
Yandex (насочен кон рускиот пазар),
http://browser.yandex.com/
Titan (насочен кон безбедност),
http://titanbrowser.com/
Sleipnir (интеграција со социјални мрежи),
http://www.fenrir-inc.com/us/sleipnir/
Rockmelt (интеграција со Facebook),
http://rockmelt.en.uptodown.com/
Flock (интеграција со социјални мрежи),
http://flock.en.softonic.com/
Epic (приватност при сурфање),
http://www.epicbrowser.com/
CoolNovo (брзина, опции),
http://www.fsllq.com/
Spark (брзина, функционалност),
http://en.browser.baidu.com/
Amigo (руски социјални мрежи + FB&Twitter)
http://amigo.mail.ru/
Black Hawk (''Chrome speed + Firefox functionality'')
http://blackhawk_web_browser.en.softonic.com/
Opera (од 15 верзија навака е дериват на Chromium).
http://www.opera.com/
Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.board-directory.net
Sponsored content
PostSubject: Re: Деривати на Google Chrome browser   

Back to top Go down
 
Деривати на Google Chrome browser
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Limited edition kingdom hearts DSi
» Fun Browser game
» Banished Celestial Spirit Magic
» Luna Chrome
» Songs through google translate

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Криминалист :: Информатика-
Jump to: